egzamin na prawo jazdy kat b – jak wygląda?

Jesteś w trakcie kursu na prawo jazdy kat B albo właśnie planujesz zapisać się na takie szkolenie. Na pewno więc interesuje Cię to, jak wygląda praktyczny egzamin na prawo jazdy kat B, który bez wątpienia wzbudza największy stres pośród wszystkich zdających. Zapraszamy więc do dalszej części artykułu. Dowiesz się z niego, co może Cię czekać i jak należy podchodzić do zadań, które przyjdzie Ci zrealizować.

Sprawdź też: Ile kosztuje prawo jazdy

Pamiętaj także, że przygotowaliśmy specjalny poradnik, który krok po kroku prezentuje egzamin na prawo jazdy kat B, dostarczając jednocześnie mnóstwo wartościowych porad ułatwiających jego zdanie.

Spokojnie, najpierw skup się na teorii

Praktyczna część egzaminu to tak naprawdę ostatni etap na drodze do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami o masie całkowitej nieprzekraczającej 3.5 tony. Zanim jednak będzie można do niego podejść, trzeba zaliczyć teorię i tutaj uwaga, naprawdę wiele osób się na tych testach „wysypuje”. Niezwykle często bagatelizujemy ten egzamin, nie przygotowujemy się do niego skrupulatnie i w efekcie tracimy tylko niepotrzebnie czas oraz pieniądze. Warto skupić się na początek na tej części, zdając ją już za pierwszym razem co, uwierzcie, nie jest wielkim wyzwaniem. Zaliczenie egzaminu teoretycznego daje nam prawo do podejścia do części praktycznej. Jak ona wygląda?

jak zdać prawo jazdy poradnik

Pragniesz zdać egzamin na prawo jazdy kat B za pierwszym razem?

Nie czekaj – skorzystaj z naszego autorskiego poradnika. Skuteczność 100%.

Idziesz na praktyczny egzamin na prawo jazdy kat B? Sprawdź, czy wszystko wziąłeś!

egzamin na prawo jazdy kat b obrazek

Oczywiście, aby w ogóle przystąpić do egzaminu praktycznego, trzeba wcześniej się na niego zapisać oraz uiścić stosowną opłatę. Kiedy już przychodzi ten dzień oraz godzina, w której trzeba wyjść z domu i pojechać do ośrodka egzaminacyjnego, upewnijcie się, czy wszystko ze sobą macie. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, najlepiej dowód osobisty. Każdy egzaminator dokładnie wylegitymuje zdającego i nie mając dokumentu, możecie od razu zapomnieć o jakimkolwiek zdawaniu.

Wiemy, że to stresujący moment, ale przed wyjściem skupić muszą się również te osoby, które, zgodnie z orzeczeniem lekarskim, mogą prowadzić pojazd wyłącznie po spełnieniu konkretnych warunków. Chodzi tutaj między innymi o konieczność noszenia okularów lub szkieł kontaktowych, aparatów słuchowych, protez i tym podobnych rzeczy. To też musicie zabrać z domu, idąc na egzamin na prawo jazdy kat B w formie praktycznej, jeśli chcecie być do niego dopuszczeni.

Sprawdzamy stan techniczny pojazdu egzaminacyjnego

W świetle dzisiejszych przepisów praktyczny egzamin na prawo jazdy kat B podzielony jest na kilka etapów, z których jazda w warunkach miejskich jest dopiero na szarym końcu. Na początku oczywiście zostaniemy wylegitymowani przez egzaminatora, o czym wspominaliśmy już wcześniej.

Pierwszym, co naprawdę będzie trzeba zrobić, to sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, którym przyjdzie Ci zdawać egzamin. Mamy tutaj dwie grupy czynności do sprawdzenia, z których pierwsza to:

– kontrola poziomu oleju silnikowego, płynu chłodzącego lub płynu hamulcowego;
– sprawdzenie, czy w zbiorniczku jest płyn do spryskiwaczy;
– test działania klaksonu.

Druga grupa zadań to po prostu sprawdzenie sprawności świateł w pojeździe. Nie trzeba jednak sprawdzać wszystkich. Łącznie do tej kategorii zalicza się 8 elementów oświetlenia pojazdu, a zadaniem egzaminowanego będzie sprawdzenie tylko jednego z nich.

Decyduje tutaj ślepy traf. Po prostu z obu tych grup losuje się po jednej czynności, które egzaminowany wykona na początek. W większości ośrodków losowania dokonuje system komputerowy, ale spotkamy się również z zestawem tradycyjnych kart. Po prostu losujemy po jednej z każdej grupy i wykonujemy czynności, które są na nich wymienione. Pamiętajcie, że macie na wykonanie tych zadań nie więcej, jak 5 minut!

Przygotowanie się do jazdy

Jeśli przeszliście część sprawdzania stanu technicznego, to teraz wsiądziecie do samochodu egzaminacyjnego już na dłużej i będziecie musieli naszykować się do jazdy. Pamiętacie zapewne te przygotowania, których uczono Was w szkole, prawda? Zdając praktyczny egzamin na prawo jazdy kat B, trzeba po wejściu do auta ustawić prawidłowo fotel, zagłówek oraz lusterka. Następnie zapinamy pasy bezpieczeństwa i upewniamy się, że wszystkie drzwi w pojeździe są dobrze zamknięte.

Może się oczywiście zdarzyć sytuacja, że to auta egzaminacyjnego wsiądziecie po osobie o posturze podobnej do Waszej, czego efektem będzie w zasadzie prawidłowe ustawienie wszystkich wymienionych wcześniej elementów. Nie zwalnia to Was jednak z obowiązku. Nawet jeśli wszystko jest dobrze, pokażcie, że wiecie, o co chodzi i chociaż lekko poruszcie wszystkimi tymi elementami.

Czas wybrać się na placyk, który dzisiaj nie jest już tak straszny

egzamin na prawo jazdy kat b obrazek

Jeszcze kilka lat temu mnóstwo osób kończyło swój praktyczny egzamin na prawo jazdy kat B po kilku manewrach na placyku. Była to prawdziwa zmora, ale obecnie sytuacja jest już nieco inna. Na placu manewrowym musicie pokazać, że potraficie ruszać pojazdem oraz jechać nim sprawnie do przodu i do tyłu. Dawniej zadań manewrowych było kilka i losowało się je indywidualnie, podobnie jak przy sprawdzeniu stanu technicznego.

Dzisiaj wykonuje się tylko jazdę pasem ruchu (manewr popularnie nazywany rękawem) oraz ruszanie pod górkę. Jazda pasem ruchu to pokonanie kilkudziesięciometrowego odcinka o szerokości 3 metrów, który pod koniec zakręca o 90 stopni. Po pokonaniu zakrętu musimy zatrzymać się w wyznaczonym miejscu, w tzw. kopercie, a następnie wrócić do tyłu tą samą drogą i ponownie zatrzymać się w obrębie koperty, tym razem w punkcie naszego startu. Jazda powinna być płynna, nie można najechać na linię oraz potrącić pachołków, a do tego trzeba zmieścić się autem w wyznaczonych do zatrzymania strefach.

Po skończeniu rękawa pozostaje jeszcze tzw. górka. Wjeżdżamy autem na podjazd i zatrzymujemy je tam. Następnie zaciągamy hamulec ręczny i ruszamy pod górę. Auto nie może nam zgasnąć podczas tego manewru i ruszanie trzeba wykonać na tyle płynnie oraz sprawnie, aby nie stoczyło nam się ono więcej, jak o 20 cm.

Pamiętajcie również o tym, że zgodnie z przepisami możecie popełnić po jednym błędzie dla każdego z tych dwóch manewrów. Nie oznacza to jednak, że egzaminator przymknie oko. Nieprawidłowe wykonanie manewru oznacza konieczność jego powtórzenia. Jeśli za drugim razem znów się nie uda, niestety kończycie swój egzamin na prawo jazdy kat B z wynikiem negatywnym.

Egzamin na prawo jazdy kat B zakończy nam miasto!

Jeśli przebrnęliście przez placyk, to w tym momencie egzaminator zaprosi Was do wyjechania „na miasto”. Zakres czynności, jakie będziecie musieli wykonać, jest tutaj już bardzo rozbudowany. Musicie po prostu przejechać po wyznaczonej trasie w sposób płynny, stosując się do znaków oraz przepisów i nie stwarzając zagrożenia na drodze. Na pewno będziecie musieli również wykonać jakiś manewr parkowania. To efekt zmian, o których wspominaliśmy wcześniej. Dawniej parkowało się na placyku, a dzisiaj robi się to w warunkach ruchu drogowego.

Tutaj również macie prawo do popełnienia pewnych drobnych błędów, jeśli oczywiście nie stworzyliście swoim zachowaniem poważnego zagrożenia w ruchu drogowych, co automatycznie kończy Wasz egzamin na prawo jazdy kat B. W przypadku drobnych błędów egzaminator da Wam szansę do ich naprawienia w dalszej części trasy.

I to w zasadzie koniec! Jeśli wszystko było OK, egzaminator wystawi Wam ocenę pozytywną i ewentualnie skomentuje drobne uchybienia, na które podczas samodzielnej już jazdy powinniście zwrócić uwagę. Kiedy jednak nie uda Wam się zaliczyć jazdy po mieście, to egzaminator ma obowiązek dokładnie omówić, co zostało zrobione nieprawidłowo. Otrzymacie także kartę z wykazem poprawnie oraz błędnie wykonanych manewrów.

jak zdać prawo jazdy poradnik

Zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem

Jedyny taki autorski poradnik w Polsce. Egzamin na prawo jazdy, może okazać się dla Ciebie zupełnie bezstresowym oraz udanym celem w życiu. Skorzystaj z naszej promocji i zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem.

Zostaw wiadomość