Ekojazda jest coraz bardziej popularnym zagadnieniem pojawiającym się podczas nowych testów na prawo jazdy. W jej specyfikę wchodzi hamowanie silnikiem, które jest obowiązkowe na egzaminie. Na czym ono polega i czemu służy?
Hamowanie silnikiem, polega na wytracaniu prędkości poprzez umiejętne redukowanie biegów. Wykorzystuje ono opory, jakie stwarza silnik. Dzięki takiemu działaniu, osiągamy większy moment hamujący silnika, przy wyższych obrotach. Pamiętajmy jednak, że nie jest to łatwy sposób hamowania ? wymaga precyzji i wyczucia. Warto przyswoić nowe zasady, ponieważ dzięki nim, staniemy się nie tylko bezpieczniejsi podczas jazdy, ale i zaoszczędzimy pieniądze.
Plusy hamowania silnikiem
Bezpieczeństwo ? podczas hamowania silnikiem nie dochodzi do ryzyka zagotowania się płynu hamulcowego. Ta kwestia jest szczególnie istotna w przypadku jazdy na trudnych terenach. Hamowanie silnikiem wycisza samochód i stabilizuje go, co zapobiega szarpaniu, które często skutkuje poślizgiem.
Oszczędność – Hamowanie silnikiem oszczędza paliwo w porównaniu z hamowaniem hamulcem nożnym na luzie. Dzięki zapewnionej stabilności pojazdu, tego typu hamowanie wspomaga pracę hamulców, które na dłużej mogą zachować sprawność. Zaoszczędzamy nie tylko benzynę, ale i pieniądze na ewentualną wymianę części.
Minusy z hamowania silnikiem
Wadą hamowania silnikiem z redukcją biegu, jest jednak szybsze zużywanie się sprzęgła. To właśnie ono pozwala na ograniczenie pracy hamulców. W aspekcie wielu korzyści, nieco szybsze zużycie sprzęgła, nie jest jednak znaczącym minusem.
Hamowanie silnikiem – schemat
- Zdjęcie nogi z gazu – samochódzacznie zwalniać.
- Zwrócenie szczególnej uwagi na wskaźnik obrotomierza.
- Zgranie pracy sprzęgła z obrotomierzem.
- Wciśnięcie sprzęgła.
- Powolne redukowanie biegu .
- Puszczenie sprzęgła bez szarpnięcia.
- Kontynuacja hamowania aż do momentu całkowitego zatrzymania samochodu.
Nieumiejętna redukcja biegów może powodować gwałtowne zrywy samochodu i prowadzić do poślizgu. Dlatego istotne są systematyczne ćwiczenia, które także są wdrażane podczas testów na prawo jazdy.
Sprawdź też: jak zdać egzamin na prawo jazdy