Ile kosztuje prawo jazdy?

W dzisiejszych czasach posiadanie prawa jazdy na samochody osobowe nie jest już luksusem czy zwykłą fanaberią, a prawdziwą potrzebą, dokumentem, bez którego naprawdę trudno się funkcjonuje. Zanim jednak przyjdzie nam prowadzić auto, musimy przejść szkolenie oraz egzaminy i, jeśli właśnie macie to w planach, na pewno zastanawiacie się, ile kosztuje prawo jazdy.

Ile dokładnie kosztuje prawo jazdy?

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznaczne, gdyż wiele zależy tutaj od lokalizacji, od wyboru konkretnej szkoły czy od naszego „talentu” do prowadzenia samochodu, ale postaramy się jakoś usystematyzować te koszty. W naszym artykule poznacie nie tylko orientacyjny poziom cen, ale także dowiecie się, jak w ogóle się do tego wszystkiego zabrać. Zachęcamy oczywiście także do skorzystania z naszego poradnika. To prawdziwe kompendium wiedzy, dzięki któremu świetnie przygotujecie się do egzaminu. Jedziemy!

Ciągłe straszenie zmianami w systemie szkolenia oraz egzaminowania

ile kosztuje prawo jazdy

Zacznijmy może jednak od tego, że niestety nasze orientacyjne wyliczenia, którymi za chwilę się zajmiemy, mogą być nieaktualne nawet za kilka miesięcy. Wszystko to dlatego, że w ostatnich latach ustawodawca ma wyraźną ochotę wprowadzania kolejnych to zmian w systemie szkolenia oraz egzaminowania kierowców. Pomysłów jest mnóstwo, a wiele z nich niestety prawie na pewno będzie wiązało się ze wzrostem cen szkoleń.

Nic więc dziwnego, że kiedy tylko w mediach pojawiają się informacje o planowanych zmianach, szkoły zmagają się z ogromnym oblężeniem. Wszyscy chcą zdążyć z zapisaniem się na kurs przed pojawieniem się zmian, które mogą albo utrudnić zdanie prawa jazdy, albo podnieść ceny kursów. Sprawdźmy więc teraz, ile kosztuje prawo jazdy kat. B obecnie i na co trzeba być przygotowanym.

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), czyli nowy wymóg po zmianie przepisów

Przed chwilą wspominaliśmy o wiecznie pojawiających się zmianach i PKK jest właśnie efektem jednej z nich. Na szczęście w tym przypadku nie mamy do czynienia z podniesieniem ceny kursów, ale na pewno wprowadziło to na początku niemałe zamieszanie. PKK powstało tak naprawdę po to, aby uszczelnić bazy danych, głównie pod kątem tych osób, które utraciły swoje uprawnienia przez prowadzenie po alkoholu czy narkotykach.

PKK to po prostu nasz numer identyfikacyjny, który uzyskujemy w Wydziale Komunikacji, zgodnie z miejscem naszego zamieszkania. Uzyskanie tego numeru to pierwszy krok, gdyż bez niego żadna szkoła nie przyjmie nas na kurs. Szacując, ile kosztuje prawo jazdy, musimy wziąć pod uwagę ten element.

Zanim pójdziemy do urzędu, musimy mieć już od lekarza zgodę na prowadzenie auta, czyli idziemy na badania, które kosztują w granicach 200 zł. Do tego potrzebujemy zdjęcia dowodowe, a więc mamy wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Samo wyrobienie PKK jest już na szczęście darmowe.

Czas na wybór szkoły nauki jazdy

Największym kosztem przy ubieganiu się o prawo jazdy kat. B jest z pewnością sam kurs. Zgodnie z przepisami minimalny zakres takiego szkolenia to 30h teorii i tyle samo praktyki. Ile kosztuje prawo jazdy, a w zasadzie przejście takiego kursu? Cóż, tutaj nie ma już żadnej reguły. Wiele zależy od tego, na jaką szkołę się zdecydujemy, a i znaczenie ma nawet region. Kiedy w jednych miastach średnia cena waha się w granicach 1500 zł, tak w innych zapłacimy nawet 2000 zł.

Pamiętajcie jednak o tym, żeby nie kierować się tylko i wyłącznie cenami. W tym przypadku czasem lepiej wydać na kurs trochę więcej, ale uczyć się w szkole, która cieszy się renomą. W naszym kraju nie brakuje ośrodków szkolenia kierowców, które mają nieodpowiednie podejście do kursantów. Nie ma nic gorszego jak stres i niemiła atmosfera na kursie! Zanim zdecydujecie się na coś, dokładnie zapoznajcie się z opiniami o danej szkole. Jeszcze lepiej, gdy macie znajomych już po kursie, którzy mogą Wam coś ciekawego polecić. Przy okazji polecamy wybór takich ośrodków, które dysponują autami identycznymi, jak te, na których zdaje się później egzamin. Dla niedoświadczonego kierowcy (a trudno być doświadczonym po 30h jazdy), nagła zmiana auta to nierzadko ogromny problem i zupełnie niepotrzebny stres.

 

jak zdać prawo jazdy poradnik

Zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem

Jedyny taki autorski poradnik w Polsce. Egzamin na prawo jazdy, może okazać się dla Ciebie zupełnie bezstresowym oraz udanym celem w życiu. Skorzystaj z naszej promocji i zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem.

Koszty egzaminu państwowego

W większości szkół kurs kończy się tzw. egzaminem wewnętrznym, na którego podstawie instruktor niejako zalicza całe szkolenie i pozwala kursantowi wybrać się na egzamin państwowy. Ten podzielony jest na dwie części, a więc teoretyczną oraz praktyczną i zaczynamy oczywiście od tej pierwszej. Aby wiedzieć, ile kosztuje prawo jazdy, trzeba więc sprawdzić ceny tych egzaminów.

Tutaj sprawa jest prosta, gdyż są one jednakowe dla całego kraju, odgórnie narzucone przepisami. 30 zł zapłacimy za część teoretyczną, a 140 zł za praktyczną, czyli łącznie 170 zł. Niezdanie egzaminu oczywiście zmusza nas do podjęcia kolejne próby i nie ma tutaj taryfy ulgowej. Niezależnie, które będzie to podejście, cena zawsze jest ta sama.

Jeśli uda Wam się przebrnąć egzaminy, pozostanie już tylko jeden koszt, ale podejrzewamy, że ten dla większości będzie już bardzo przyjemny. 100,50 zł zapłacimy bowiem w urzędzie przy odbiorze naszego upragnionego dokumentu.

Ile kosztuje prawo jazdy przy idealnym scenariuszu?

ile kosztuje prawo jazdy kat b

Możemy już więc orientacyjnie podliczyć koszt związany z uzyskaniem prawa jazdy. Pamiętajcie, że mówimy tylko i wyłącznie o kategorii B. Bierzemy również pod uwagę scenariusz idealny. Zapytacie pewnie, o co chodzi? To po prostu sytuacja, w której wystarczy nam podstawowy kurs w szkole, bez godzin dodatkowych, a do tego oba egzaminy państwowe zdamy za pierwszym razem, czego wszystkim Wam życzymy!

Podsumujmy więc:

– uzyskanie PKK to koszt około 220 zł;
– średnia dla całego kraju cena kursu dla kategorii B to 1800 zł;
– koszt egzaminów państwowych wynosi łącznie 170 zł;
– koszt wydania prawa jazdy to 100,50 zł.

Razem daje nam to 2290,50 zł. Ostateczna kwota może być trochę niższa lub wyższa zależnie od miasta oraz szkoły, gdyż jak już wspominaliśmy, różnice w cenach za kurs są bardzo duże.

Jakie mogą być koszty dodatkowe?

Na idealny scenariusz, opisany przed chwilą, liczy na pewno każdy, ale nie ma co ukrywać, często musimy do powyższej kwoty jeszcze sporo dopłacać. To dlatego tak trudno określić, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B.

Dużo może nam bowiem przyjść zapłacić za dodatkowe jazdy w naszej szkole. Jeśli po ustawowych 30 godzinach nadal mamy problemy, to oczywiście możemy wykupić dodatkowe jazdy. Każda taka godzina kosztuje przeciętnie w granicach 50-60 zł. Do tego musimy doliczyć wydatki po niezdanym egzaminie. Każde kolejne podejście do egzaminu teoretycznego to utrata 30 zł, a do praktycznego aż 140 zł. Na całe szczęście jakiś czas temu zmieniły się przepisy związane z ważnością egzaminu teoretycznego. Raz zdany jest ważny bezterminowo. Dawniej tracił on swoją ważność po 6 miesiącach i trzeba było podchodzić do niego kolejny raz.

Ile kosztuje prawo jazdy – czy można jakoś zaoszczędzić?

Nie liczcie niestety na jakieś duże oszczędności, ale czasem da się zachować w swojej kieszeni parę złotych więcej. Przede wszystkim są ośrodki szkoleniowe, które w swojej ofercie mają rozszerzone kursy, na przykład obejmujące 45h jazd, zamiast 30h. Praktycznie zawsze dopłacane do takiego kursu pieniądze są mniejsze, niż gdybyśmy te nadprogramowe godziny kupowali oddzielnie. Polecamy to rozwiązanie na przykład tym osobom, które na kursie po raz pierwszy w życiu wsiądą za kierownicę auta. Dodatkowe godziny prawie na pewno przydadzą się również osobom odczuwającym duży strach przed prowadzeniem auta.

Warto również wyrobić sobie PKK dopiero po zapoznaniu się z ofertą szkół na lokalnym rynku. Okazuje się, że niektóre z nich w cenie kursu oferują darmowe badania lub zniżkę na nie, jeśli wykona się je we wskazanej placówce. W efekcie można zaoszczędzić nawet do 200 zł.

Jeśli nie spieszy Wam się tak bardzo z kursem, możecie również regularnie sprawdzać oferty zakupów grupowych. Niektóre szkoły przygotowują czasem takie oferty, dzięki którym można oszczędzić nawet kilkaset złotych. Czasem spotkamy się również ze zniżkami wtedy, gdy zapiszecie się na kurs grupką, przyprowadzając jednego czy dwóch znajomych.

prawko mateusz wajda

Możesz również zaoszczędzić i zdać prawo jazdy za pierwszym razem!

Zostaw wiadomość