Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Zastanawiasz się ile trwa kurs na prawo jazdy? Zależy to od kilku czynników. Pierwszy to przede wszystkim sam kursant, drugi to kategoria prawa jazdy, a trzeci sam tryb szkolenia. Zaczynając od początku to w zależności od tego jak kursant rozplanuje sobie z instruktorem jazdy, tak szybko będzie je realizował. Jeżeli zależy Tobie, aby kurs na prawo jazdy przebiegł szybko, musisz dopilnować, aby zapisać się w kalendarzu instruktora już na wszystkie godziny. Druga sprawa to sama kategoria, w zależności od kategorii, są inne godziny konieczne do wyjeżdzenia przez kursanta. Trzecim kryterium jest sam tryb szkolenia. Szkoły zazwyczaj posiadają szkolenia z trybem normalnym oraz przyśpieszonym. Najlepiej skontaktować się z daną szkołą jazdy i zapytać o taką możliwość.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat b

ile trwa kurs na prawo jazdy kat b

Na początku warto wiedzieć, że minimalny obowiązek to zaliczenie 30 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki w raz z szkoleniem z pierwszej pomocy. Jak już wcześniej wspominaliśmy, to ile trwa kurs na prawo jazdy często zależy od samego kursanta, wolnych terminów u instruktorów (latem najczęściej instruktorzy mają 2x więcej pracy) itd… Wspominaliśmy też o tym, że niektóre szkoły jazdy oferują tzw. szkolenia ekspresowe. Jeśli zależy Ci na czasie, a dana szkoła jazdy posiada dobre opinie – możesz spróbować skorzystać z takiej oferty. 

Ilość godzin obowiązkowego szkolenia na kurs prawo jazdy kat b (część praktyczna)

  • 30 godzin

Ilość godzin obowiązkowego szkolenia na kurs prawo jazdy kat b (część teoretyczna)

  • 30 godzin

Srednio kurs nauki jazdy kat b trwa od dwóch do trzech miesięcy w trybie normalnym.

Sprawdź też: Ile kosztuje prawo jazdy?

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat a

ile trwa kurs na prawo jazdy kat a

Jeśli chodzi o kategorię A to szkolenie może trwać sporo krócej, jeśli kursant posiada uprawnienia A2. Wtedy zamiast obowiązkowych 20 godzin praktyki, musi zaliczyć jedynie 10 godzin części praktycznej. Dodatkowo, w przypadku posiadania uprawnień A1 lub A2 część teoretyczna nie jest konieczna. Podsumowując kurs na prawo jazdy kat a, jeśli posiadamy uprawnienia A2 możemy ukończyć nawet w przeciągu dwóch tygodni, jeśli trafimy na instruktora, który będzie posiadał dla nas czas. W innym wypadku, średnio kurs nauki jazdy kat a trwa tyle samo, co w przypadku kat b.

Jeśli masz uprawnienia A2 kurs na prawo jazdy kat A może trwać nawet do 14 dni

Ilość godzin obowiązkowego szkolenia na kurs prawo jazdy kat a (część praktyczna)

  •  20 godzin (10 przy posiadaniu uprawnień A2);

Ilość godzin obowiązkowego szkolenia na kurs prawo jazdy kat a (część teoretyczna)

  • 30 godzin (bez teorii w przypadku posiadania uprawnień A1 lub A2);

Przy okazji, polecamy ubezpieczenie motocykla w zaprzyjaźnionej agencji z Wrocławia.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat c

ile trwa kurs na prawo jazdy kat c

W przypadku kategorii C również czas trwania szkolenia zależy głównie od kursanta oraz samego instruktora. Jeśli trafisz do instruktora, który ma czas i jazdy będzie przebiegały szybko oraz sprawnie to szkolenie powinno zając nie dłuże niż 1,5 miesiąca.

Ilość godzin obowiązkowego szkolenia na kurs prawo jazdy kat c (część teoretyczna)

  • 20 (dla posiadających kat. B lub D);

Ilość godzin obowiązkowego szkolenia na kurs prawo jazdy kat b (część praktyczna)

  •  30 (dla posiadających kat. B), 20 (dla posiadających kat. D);

Kurs na prawo jazdy kat c nie powinien trwać dłużej niż 2 miesiące

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat am

Kategoria AM przeznaczona jest dla osób, które chciałaby posiadać uprawnienia do kieroania motorowerem lub czterokołowcem lekkim o masie własnej do 350kg. Pojazd może osiągać prędkość maksymalną do 45 km/h. Aby przystapić do kursu na prawo jazdy kat AM kursant musi mieć skończone 14 lat. Uprawnienia na kategorię AM dostaje się również w momencie zdania egzaminu państwowego na kat B. Część teoretyczna w kategorii AM trwa 5 godz. lekcyjnych. Jednak do pełnego przyswojenia materiału odnośnie ruchu drogowego będziesz potrzebował jeszcze uczęszczać na zajęcia teoretyczne (30 godzin lekcyjnych). Ze względu na konieczność zaliczenia jedynie pięciu godzin w części praktycznej, kurs można zdać stosunkowo szybko.

Ilość godzin obowiązkowego szkolenia na kurs prawo jazdy kat am (część teoretyczna)

  • 30 godzin

Ilość godzin obowiązkowego szkolenia na kurs prawo jazdy kat b (część praktyczna)

  • 5 godzin

Średnio kurs na prawo jazdy kat am trwa kilka tygodni.

Ile trwa kurs na prawo jazdy 2020

Jak sam widzisz, czas trwania kursu na prawo jazdy nie jest w żaden sposób dokładnie sprecyzowane. Wszystko zależy przede wszystkim od Ciebie, jeśli w szkole jazdy wybierzesz tryb przyśpieszony to z pewnością uda Ci się szybciej taki kurs na prawo jazdy zdać. Warto też wziąć pod uwagę, że w popularnych szkołach jazdy instruktorzy są najczęściej bardzo oblegani, tym bardziej latem, kiedy ruchu w interesie jest więcej. Czasem bywają problemy, nawet z zapisaniem się do instruktora. Jeśli jesteś jeszcze przed kursem na prawo jazdy, być może będziesz zainteresowany i zechcesz skorzystać z naszego poradnika – Jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem.

jak zdać prawo jazdy poradnik

Zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem

Jedyny taki autorski poradnik w Polsce. Egzamin na prawo jazdy, może okazać się dla Ciebie zupełnie bezstresowym oraz udanym celem w życiu. Skorzystaj z naszej promocji i zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem.

Kurs na prawo jazdy – część teoretyczna i praktyczna

W naszym artykule przedstawiliśmy dwie części szkolenia, które każdy kursant musi obowiązkowo zaliczyć, jest to m.in część teoretyczna oraz praktyczna. Część teoretyczna to zapoznanie się z podstawowymi elementami pojazdów oraz zasadami I przepisami ruchu drogowego. Natomiast część praktyczna to nauka korzystania z pojazdu oraz poruszania się po drodze publicznej. Kursant oprócz uczenia się znaków oraz regułek, powinien zostać również nauczony szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego I przewidywania swoich działań, jak I innych osób znajdujących się na trasie.

Zostaw wiadomość