Jak parkować samochodem?

Parkowanie samochodu należy do podstawowych umiejętności kierowcy. Często jednak jest źródłem obaw i niepewności u początkujących. Kurs na prawo jazdy pozwala nam poznać techniki parkowania, by na egzaminie bezbłędnie wykonać je w praktyce. Jednak dopiero większe doświadczenie w regularnej jeździe samochodem likwiduje trudności i daje nam wprawę w różnych typach parkowania. Niekiedy parkujemy samochód niestarannie mimo posiadanych umiejętności – jak tego uniknąć? W naszym artykule, podpowiemy, jak parkować samochodem.

Uniwersalne porady odnośnie parkowania

Nie warto się śpieszyć podczas parkowania. Wykonujmy wszystkie ruchy możliwie najwolniej, aby zawsze mieć czas na skorygowanie swojego ustawienia. Szczególnie, jeśli jesteśmy początkującymi kierowcami, lepiej zachować ostrożność i stopniowo wjeżdżać na miejsce parkingowe, niż skończyć w niewłaściwej pozycji i powtarzać cały proces. Korekta jest potrzebna, jeśli najechaliśmy na linię, zajmując kawałek sąsiedniego miejsca parkingowego lub jeśli zablokowaliśmy drogę do wyjazdu innego samochodu. Poza tym, przed każdym parkowaniem należy włączyć kierunkowskaz. W ten sposób damy znać innym uczestnikom ruchu drogowego, co zamierzamy zrobić.

Parkowanie prostopadłe

Na najczęściej spotykanych parkingach wydzielone są miejsca do parkowania prostopadłego. Jest to więc najpopularniejszy sposób parkowania, który wymaga jednak pewnego wyczucia pojazdu. Wskazówek co do parkowania konkretnym samochodem udziela instruktor jazdy. Opanował techniki parkowania do tego stopnia, że pojazd zawsze będzie ustawiony poprawnie i nie będzie trzeba korygować jego pozycji.

jak parkować prostopadle

Jak parkować prostopadle przodem

Jeśli efektywne parkowanie prostopadłe nie weszło nam w krew lub musimy przypomnieć sobie prawidłową technikę, istnieje prosty sposób. Działa on podczas parkowania przodem po prawej i po lewej stronie. 

Gdy odpowiednie lusterko (prawe dla prawej strony, lewe dla lewej) przekroczy kontur samochodu, obok którego ustawiamy swój, należy skręcić kierownicę do oporu. Następnie odkręcamy ją, kiedy nasz pojazd zaczyna ustawiać się równolegle do sąsiednich. Ten popularny manewr pozwala zaparkować równo i bezpiecznie, a gdy go wyczujemy, staje się bardzo łatwy.
jak parkować prostopadle

PARKOWANIE PROSTOPADŁE PRZODEM - FILM INSTRUKTAŻOWY

Parkowanie prostopadłe tyłem

Inaczej wykonujemy parkowanie prostopadłe tyłem. Jego znajomość nie jest wymagana, by otrzymać prawo jazdy. Jednak nawet, jeśli dany sposób nie pojawia się na egzaminie, warto znać dodatkowy manewr. Dzięki niemu wygodnie wyjedziemy z miejsca parkingowego, a samo parkowanie nie będzie trudniejsze niż przodem. Parkowanie prostopadłe tyłem przydaje się, kiedy nie ma dość przestrzeni na zaparkowanie szerokim łukiem. Sprawdza się także przy ruchliwych ulicach – znacznie ułatwi opuszczenie parkingu.

Jak parkować prostopadle tyłem

Wtedy, kiedy środek (logo marki) samochodu, obok którego parkujemy, jest widoczny na skraju naszej szyby pasażera. Również w tej sytuacji należy skręcić kierownicę do oporu, a wyprostować koła wtedy, gdy pojazd ustawi się prawie równolegle do sąsiednich. Warto wspomnieć, że jeśli miejsca parkingowe są bardzo wąskie, najlepiej parkować „na zakładkę”. Oznacza to, że jeden samochód stoi przodem, a drugi tyłem. Auta powinny stać jak najbliżej prawej krawędzi miejsca parkingowego. W ten sposób pozostawimy wystarczająco miejsca, by każdy z kierowców mógł wsiadać i wysiadać w sposób komfortowy.

Jak parkować samochodem? 1
Jak parkować samochodem? 2

Parkowanie równoległe tyłem

Nieco łatwiejsze od parkowania prostopadłego jest parkowanie równoległe. Jeśli wykonanie go tyłem wydaje się trudne, prawdopodobnie wynika to z niewiedzy i braku praktyki – sama zwrotność samochodu jest lepsza, gdy porusza się w tył. Podobnie kontrola nad nim nie powinna sprawiać trudności. Dzięki temu, że samochód łatwiej wyczuć podczas parkowania równoległego, dobrze jest szukać odpowiednich do tego miejsc. Znajomość tej techniki pomoże początkującym, niepewnym kierowcom. Bądźmy kulturalni – jeśli to możliwe, wybierajmy zawsze wolne miejsce na skraju parkingu. Dzięki temu pozostawimy innym kierowcom więcej miejsca do manewrowania.

Jak parkować równolegle tyłem

1) Zanim rozpoczniemy parkowanie równoległe, musimy podjechać jak najbliżej pojazdu, za którym chcemy zaparkować.

2) Odległość między samochodami powinna wynosić około 30 centymetrów.

3) Gdy będziemy poruszać się tyłem równolegle do tego samochodu, w pewnym momencie zobaczymy jego kraniec na skraju naszej tylnej szyby.

4) Kręcimy kierownicą – w prawo, jeśli parkujemy po prawej, a w lewo, jeśli po lewej. W tej chwili należy patrzeć w przeciwległe lusterko i zaczekać, aż będzie w nim widać cały bagażnik lub maskę sąsiedniego samochodu.

5) Cały czas obserwujemy też, co się dzieje z przodu i z tyłu pojazdu, by upewnić się, czy nie zahaczymy o jakiś obiekt. W końcu nasz samochód będzie ustawiony pod kątem 45 stopni względem krawężnika.

6) Wtedy prostujemy koła i wjeżdżamy na miejsce parkingowe. Przednia część naszego auta powinna znaleźć się w jednej linii z samochodem, który stoi przed naszym.

7) Ostatnim krokiem jest odkręcenie kierownicy do oporu w przeciwną stronę – powinniśmy ustawić się równolegle do krawężnika. Ważne, aby wyrównywać samochód właśnie do nieruchomych elementów otoczenia, takich jak krawężnik czy płyty chodnikowe. Inne samochody mogą bowiem stać nierówno i utrudniać właściwe ustawienie naszego pojazdu.

jak parkować równolegle tyłem

PARKOWANIE RÓWNOLEGŁE TYŁEM - FILM INSTRUKTAŻOWY

Parkowanie ukośne

Niektóre parkingi składają się z miejsc ustawionych skośnie względem siebie. Wtedy wykonujemy parkowanie skośne przodem. Podobnie jak inne rodzaje parkowania, rozpoczynamy je od włączenia kierunkowskazu i powolnej jazdy wzdłuż parkingu. Gdy napotkamy wolne miejsce, musimy delikatnie zjechać w stronę przeciwną do obecnej linii jazdy. Obracamy kierownicę do oporu w stronę danego stanowiska, gdy tylko zobaczymy koniec luki między samochodami lub krawężnik. Czekamy, aż nasze auto ustawi się równolegle do linii miejsca parkingowego. Wtedy pozostaje wjechać do końca i zaciągnąć ręczny hamulec. Podobnie jak w przypadku parkowania równoległego, ważna jest kontrola otoczenia, by nie uderzyć w inny pojazd lub krawężnik. Parkowanie następuje w ten sam sposób, jak w przypadku parkowania prostopadłego przodem.

Jak nie należy parkować samochodu?

Zalecenia dotyczące parkowania nie ograniczają się do techniki wykonywania manewrów. Istnieją także dodatkowe zasady, które niekiedy są łamane przez kierowców, a ich nieprzestrzeganie stwarza niebezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się przewinieniom, które stanowią duży problem dla innych osób i których bezwzględnie należy unikać.

Parkowanie na miejscu dla osób niepełnosprawnych

Kultura osobista nakazuje pozostawienie wyznaczonych miejsc osobom, które mają prawo z nich korzystać. Nawet, jeśli bardzo trudno nam znaleźć wolne stanowisko w centrum miasta i robimy już trzecie okrążenie w poszukiwaniu miejsca parkingowego, oprzyjmy się pokusie zaparkowania na miejscu z kopertą. Zdecydowanie lepiej zaparkować dalej i przejść kawałek pieszo – w końcu zdrowie na to pozwala.

Zbyt późne włączenie kierunkowskazu podczas parkowania

Włączenie kierunkowskazu nie jest tylko formalnym obowiązkiem. To przede wszystkim środek bezpieczeństwa i komunikacji między uczestnikami ruchu drogowego. Nigdy nie powinno się tego robić w ostatniej chwili, tuż po gwałtownym zahamowaniu obok miejsca parkingowego. Ryzykujemy wtedy, że jadący za nami kierowca nie zdąży się zatrzymać i nastąpi kolizja. Zamiast tego poruszajmy się wzdłuż miejsc parkingowych powoli i wcześnie zasygnalizujmy innym osobom, że planujemy wykonać manewr.

Utrudnianie parkowania innym kierowcom

Nauka prawidłowego, równego parkowania jest ważna z różnych powodów. Nie tylko uchroni nas przed uderzeniem w inny pojazd, lecz także umożliwi innym swobodne korzystanie z parkingu. Zatrzymanie się na granicy dwóch miejsc parkingowych jest bardzo niekulturalne i powszechnie piętnowane. Podobnie nie wolno parkować równolegle w miejscu, które jest przeznaczone do parkowania prostopadłego. Nawet, jeśli nie spotkają nas za to konsekwencje ze strony policji, możemy zastać „niespodziankę” pozostawioną na szybie lub masce przez innego kierowcę lub przechodnia. Nieprawidłowe parkowanie może również utrudnić nam wyjazd, gdy inne pojazdy ustawią się po obu stronach naszego.

Parkowanie tuż przed przejściem dla pieszych

Jednym z najbardziej niebezpiecznych zachowań kierowców jest parkowanie tuż przed przejściem dla pieszych. Dlaczego powinniśmy tego unikać? Takie ustawienie znacznie ogranicza widoczność pieszym i innym kierowcom. Trudno jest wtedy ocenić, czy aktualnie ktoś znajduje się na pasach lub czy nadjeżdża samochód. Jeśli pieszy lub kierowca będzie w pośpiechu, może nie zachować dodatkowej ostrożności i doprowadzić do wypadku.

Zastawianie przejazdu tramwajowego

Niepoprawne zaparkowanie samochodu może spowodować problemy komunikacyjne. Niekiedy pośpiech jednego kierowcy i brak korekty parkowania przyczynia się do zatrzymania ruchu – na przykład tramwajów. Zastawienie przejazdu nie musi być widoczne z daleka. Czasami wystarczy, że na drodze tramwaju znajdzie się lusterko samochodowe, a ruch zostaje zamrożony. Za takie parkowanie kierowcy grozi mandat o wysokości 300 zł – drobna oszczędność czasu nie jest warta takiego błędu.

Zastawianie innych samochodów, wyjazdu lub bramy

Podobnie jest w przypadku zablokowania wyjazdu innym samochodom. Zależnie od miejsca postoju, zapłacimy karę o wysokości od 100 do 300 złotych, jeśli poszkodowany wezwie na miejsce policję. Przed zastawianiem cudzych pojazdów przestrzega też sama kultura – nieważne, czy zamierzamy zatrzymać się tylko na minutę. Bardzo często taki postój przedłuża się i uniemożliwia innym osobom opuszczenie parkingu.

Inne grzechy kierowców podczas parkowania

Czego jeszcze należy się wystrzegać podczas parkowania? Niepożądane zachowania obejmują: blokowanie samochodów stojących w głębi parkingu, parkowanie poza miejscami przeznaczonymi do postoju, stawanie na drodze rowerowej czy zajmowanie dużej powierzchni chodnika. Jeśli podczas manewru nieumyślnie uszkodzimy inny samochód lub go zarysujemy, powinniśmy przyznać się do winy i wynagrodzić szkodę. Nigdy nie zostawiajmy też zwierząt lub dzieci na dłuższy czas w zamkniętym samochodzie – to skrajna nieodpowiedzialność, która zagraża ich zdrowiu i życiu.

jak zdać prawo jazdy poradnik

Zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem

Jedyny taki autorski poradnik w Polsce. Egzamin na prawo jazdy, może okazać się dla Ciebie zupełnie bezstresowym oraz udanym celem w życiu. Skorzystaj z naszej promocji i zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem.

Zostaw wiadomość