Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy jest w Polsce zatrważająco niska od wielu już lat, co jest efektem nie tylko samego systemu szkolenia kierowców, ale także ich osobistego podejścia. Chcecie wiedzieć, jak zdać egzamin na prawo jazdy bez niepotrzebnych nerwów i ponoszenia ogromnych kosztów? Zapraszamy w takim razie do lektury.

jak zdać prawo jazdy poradnik

jak zdać prawo jazdy bez stresu

Jedyny taki autorski poradnik w Polsce. Egzamin na prawo jazdy, może okazać się dla Ciebie zupełnie bezstresowym oraz udanym celem w życiu. Skorzystaj z naszej promocji i zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem.

jak zdać prawo jazdy wskazówki

Nie będziemy tutaj rozważać nad funkcjonowaniem systemu szkolenia kandydatów na kierowców, gdyż jak wiele jest ludzi w naszym kraju, tak wiele opinii na ten temat. Nie mamy na to żadnego wpływu, ale za to mamy wpływ na swoje poczynania i na nich warto się skupić.

Przede wszystkim nie bagatelizujcie całego procesu nauki w ośrodku szkolenia kierowców. Do egzaminu teoretycznego należy przygotowywać się już od pierwszych godzin kursu. Róbcie testy na bieżąco, utrwalajcie sobie wiedze pozyskaną na ostatnich zajęciach i nie bójcie się zadawać pytań osobom odpowiedzialnym za przekazanie Wam wiedzy teoretycznej.

Systematyczna nauka na prawo jazdy procentuje

jak zdać egzamin na prawo jazdy obrazek 1

Dokładnie to samo dotyczy późniejszej nauki praktycznej. Jak zdać egzamin na prawo jazdy? Przede wszystkim, solidnie się do tego przygotowując. Jeśli tylko wybraliście solidną szkołę w swojej okolicy, to możecie być pewni, że Waszym instruktorom tak samo mocno, jak Wam zależy na tym, aby egzamin był zdany za pierwszym razem. Co roku tworzone są statystyki zdawalności, które jeśli tylko dobrze wyglądają, promują szkołę.

Profesjonalny egzaminator doskonale zna Wasze słabe strony i uwierzcie, będzie robił wszystko, aby oduczyć Was popełniania różnych błędów. Co więcej, zaufajcie temu człowiekowi, jeśli sugeruje Wam, że przed podejściem do egzaminu warto wykupić parę dodatkowych godzin jazd ponad programowe 30h.

To wcale nie jest naciąganie i wyciąganie pieniędzy z portfela. Jeśli usłyszycie to od swojego instruktora to znak, że jego zdaniem nie jesteście jeszcze idealnie przygotowani do zdawania egzaminu. Wbrew pozorom dokupując jazdy, możecie zaoszczędzić. Kilkukrotne podchodzenie do egzaminu kosztuje dużo więcej, a i z każdą kolejną próbą nierzadko idzie coraz gorzej, bo oprócz stresu pojawia się zwykła frustracja całą sytuacją.

Testy na prawo jazdy

jak zdać egzamin na prawo jazdy obrazek 1 teoria

Zapytacie jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem w przypadku części teoretycznej? Recepta jest jedna, uczcie się, a do tego wykonujcie tyle testów, ile tylko zdołacie. W obecnej formule egzaminu mamy 20 pytań multimedialnych oraz 12 specjalistycznych. Pierwsza część to tylko 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem, kolejne 10 na obejrzenie filmu i zaledwie 15 sekund na udzielenie odpowiedzi. Musicie zawczasu oswoić się z tym tempem, tym bardziej że dzisiaj nie ma już możliwości powracania do poprzednich pytań. Nieco lepiej jest na drugiej części z 12-stoma pytaniami, gdzie mamy łącznie 50 sekund na przeczytanie każdego i udzielenie odpowiedzi, ale wciąż odczuwamy nieprzyjemną presję czasu.

Polecana przez nas darmowa strona do testów teoretycznych: Teoria.pl

Przed częścią teoretyczną radzimy również dobrze odpocząć. Nie siedźcie do późna w nocy, nie próbujcie siłowo uczyć się na ostatnią chwilę. Warto ten poprzedzający dzień spędzić nawet na jakimś wypoczynku, zrelaksować się trochę i później ze świeżym umysłem podejść do samego egzaminu. Pamiętajcie również o treściwym posiłku przed testem. Na głodnego Wasz umysł na pewno nie będzie sprawnie funkcjonował!

Jak bezstresowo zdać egzamin na prawo jazdy

jak zdać egzamin na prawo jazdy zdany egzamin

Solidny wypoczynek i wyspanie się to także recepta na praktyczną część egzaminu. Jest to ważne szczególnie z tego powodu, że to właśnie ona generuje pośród kandydatów na kierowców najwyższy poziom zdenerwowania. Jeśli macie z tym problem, warto zdecydować się na wsparcie swojego instruktora, którego pewnie lubicie i macie do niego duże zaufanie. 

Większość szkół za dodatkową, niewielką opłatą pozwala, aby instruktor brał udział w egzaminie. Wtórują temu przepisy, gdyż osoba taka może wsiąść z Wami do auta egzaminacyjnego, choć musi siedzieć na tylnej kanapie i nie może w żaden sposób Wam pomagać. Świadomość obecności zaufanej osoby tuż obok na pewno jednak choć trochę uspokoi niejednego zdającego.

Wiele osób stresuje się również tym, na jaki samochód trafi podczas egzaminu. Inaczej działające sprzęgło, czy bardziej lub mniej zużyte hamulce powodują stres i w sumie nie dziwimy się temu. Tak niedoświadczony kierowca może mieć problemy z ruszeniem autem, w którym sprzęgło „łapie” w innym momencie. Jeszcze gorzej, jak szkolenie prowadzone było na innych autach niż te, które są wykorzystywane w ośrodku egzaminacyjnym. Na to również jest rada, gdyż mamy możliwość zdawania egzaminu w aucie, w którym się szkoliliśmy. Za to także trzeba zapłacić, ale w wielu przypadkach zdecydowanie warto.

Jak zdać prawo jazdy wskazówki

CENNA RADA!

Zgaśnięcie auta na egzaminie to nic przyjemnego, a jeśli będzie się powtarzało, to można oblać swój egzamin. Z tego powodu nie bójcie się dodawać więcej gazu podczas ruszania. Egzaminatorzy naprawdę nie reagują negatywnie na zawycie silnika podczas startu z miejsca, ale jego zgaśnięcie z pewnością zostanie źle odebrane.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zdać egzamin na prawo jazdy to pamiętaj również o maksymalnym skupieniu. Nie przejmuj się tym, że inny kierowca zatrąbi na Ciebie, bo w jego mniemaniu jedziesz za wolno, choć zgodnie z przepisami. Niestety większość ludzi z pewnym doświadczeniem za kółkiem zupełnie zapomina o tym, ile stresu generuje sam egzamin. Skupienie jest ważne z tego powodu, że egzaminatorzy uwielbiają zastawiać pułapki. Nie zdziw się, jak zostaniesz poproszony o skręcenie tam, gdzie jest zakaz wykonania takiego manewru. Musisz wyłapywać takie sytuacji i zawsze grzecznie informować, że nie możesz wykonać polecenia w tym miejscu.

CENNA RADA!

Egzaminator kazał Ci skręcić w lewo, a Ty pojechałeś w prawo lub prosto? Spokojnie, jesteśmy tylko ludźmi, a większość egzaminatorów doskonale zdaje sobie sprawę z poziomu stresu, jaki generuje się w umyśle zdającego. Po takiej wpadce po prostu przeproś za błąd, powiedz o ogromnym stresie, a prawie na pewno zostanie to pozytywnie odebrane przez osobę egzaminującą.

Staraj się również nie wdawać w rozmowy z egzaminatorem. Choć większość z tych osób wydaje jedynie polecenia i poza tym kompletnie się nie odzywa, to z doświadczenia wiemy, że gaduły też się zdarzają. Skup się na drodze i na samym egzaminie, nie wdawaj się w żadne rozmowy, a miłą pogawędkę urządź sobie, co najwyżej już po powrocie do WORD-u.

Pamiętaj także o skupieniu do końca, dosłownie do momentu wyłączenia silnika na parkingu przed ośrodkiem egzaminującym. Z doświadczenia wiemy, że osoby zauważające stopniowe kierowanie się do ośrodka zaczynają się rozluźniać i bardzo często właśnie na tych ostatnich odcinkach popełniają błędy, oblewając cały egzamin.

Jak zdać egzamin praktyczny w wordzie

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak stresujący jest egzamin na prawo jazdy i jak wiele emocji towarzyszy temu wydarzeniu. To niby tylko godzina, a czas ten potrafi dłużyć się w nieskończoność. Starajcie się jednak, na ile to możliwe, podchodzić do wszystkiego ze spokojem. Pojedźcie na egzamin z ukochaną osobą czy z dobrym przyjacielem, rozluźnijcie się i do ostatnich minut rozmawiajcie o wszystkim, byle nie o samej jeździe, która za chwilę Was czeka. Uwierzcie, krótko po zdaniu będziecie naprawdę miło wspominać te chwile, a i z niejednego swojego zachowania szczerze się pośmiejecie.

Zaprezentowaliśmy Wam oczywiście najważniejsze porady w pigułce. Jeśli chcecie poznać szczegóły i dowiedzieć się, jak zdać egzamin na prawo jazdy, zapraszamy do skorzystania z naszego poradnika.

prawko mateusz wajda

Po zakupie naszego poradnika, nie będziesz już szukał odpowiedzi na to, jak zdać prawo jazdy

Zostaw wiadomość