Jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Wielu kursantów oprócz egzaminu praktycznego, mają problemy również z częścią teoretyczną i szukają odpowiedzi na to, jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy. To absolutnie, żaden powód do wstydu. Egzaminy teoretyczne bardzo często są oblewane, a dzisiaj udzielamy również kilku wskazówek dla wszystkich, którzy chcą zdać swój egzamin teoretyczny na prawo jazdy za pierwszym razem. Możesz również od razu przejść do zakupu naszego poradnika, w którym przedstawione jest więcej wskazówek. Zaczynajmy.

Czy testy na prawo jazdy są trudne?

Sam w sobie egzamin teoretyczny nie jest trudni, ale nie jest też łatwy. Z pewnością, trzeba się do niego przygotować i być zaznajomionym z kodeksem ruchu drogowego. Przede wszystkim grunt to solidne przygotowanie i systematyczna nauka. Wcale nie musisz zakuwać testów na prawo jazdy przez wiele godzin, bardziej skuteczniejsza forma nauki to po prostu rozwiązanie kilku testów dziennie i rozwiązywanie kolejnych testów, systematycznie. W ten sposób utrwalamy sobie wiedzę i nie przemęczamy się materiałem.

Jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy – porady

Inna szkoła instruktorów, podchodzi do tego zupełnie inaczej. Twierdzą, że większość kursantów oblewa nie tyle, co przez brak wiedzy, a przez brak umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania testów na prawo jazdy. Nie do końca się z tym zgadzamy, kodeks drogowy nie jest na tyle logiczny, aby np. kursant sam wpadł, w jakiej odległości dokładnie od przystanku może się zatrzymać. W naszej opinii przede wszystkim liczy się solidne przygotowanie do egzaminu teoretycznego – nie mylić ze wkuwaniem! No, ale jeśli chcesz zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy to powinieneś jeszcze się dowiedzieć, jak on wygląda w praktyce.

Być może zainteresuje Cię też nasz inny wpis: egzamin na prawo jazdy kat b

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy jak wygląda

egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Sam egzamin teoretyczny nie jest w żaden sposób skomplikowany. Cała procedura jest logiczna oraz przyjazna dla kursanta. Na rozwiązanie testu podczas egzaminu teoretycznego mamy 25 minut. Jeśli zdajemy egzamin na więcej niż jedną kategorię, czas egzaminu wydłużany jest o kolejne 25 minut. Na egzamin teoretyczny zapisujemy się przez serwis info-car lub też na miejscu w ośrodku.

Egzamin teoretyczny, na co warto zwrócić uwagę

Pamiętaj, że niektóre odpowiedzi są podchwytliwe. Jeśli myślisz o tym jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy za pierwszym razem to czytaj uważnie wszystkie pytania.
Po zaznaczeniu odpowiedzi, nie można już cofnąć się i poprawić
Jeśli nie zdążysz odpowiedzieć na pytanie, samoczynnie nastąpi wyświetlenie się kolejnego, więc nawet jeśli nie znasz odpowiedzi, lepiej cokolwiek strzelić. Może akurat się poszczęści.

Sam test na prawo jazdy składa się z 32 pytań, 20 pochodzi z wiedzy podstawowej, a 12 z wiedzy specjalistycznej. Odpowiedzi są również różnie punktowane, do każdej odpowiedzi przydzielona jest waga – 1,2,3. Przypominamy, że brak odpowiedzi oznacza 0 pkt.

Zaliczenie egzaminu teoretycznego

Aby zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy musisz uzyskać minimum 68 punktów z 74 możliwych. Wynik egzaminu teoretycznego oraz jego punktacja wyświetli się automatycznie po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi. Nie musimy zatem czekać na wyniki.

Jak wyglądają pytania na prawo jazdy

jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna w każdym pytaniu.
Projekcja filmu dla każdego z pytań odbywa się tylko raz
Po upływie czasu na udzielenie odpowiedzi samoczynnie następuje wyświetlenie następnego pytania.
Nie możesz cofnąć się do wcześniejszych pytań
Film kończy się stop klatką która jest wyświetlana przez cały czas przeznaczony na udzielenie odpowiedzi.

Test na prawo jazdy składa się z 32 pytań:

20 pytań z wiedzy podstawowej
12 pytań z wiedzy specjalistycznej

W zależności od pytania, odpowiedzi punktowe są są 3, 2, 1 punktem. Brak odpowiedzi skutkuje otrzymaniem 0 punktów.

Aby zdać egzamin teoretyczny musisz uzyskać 68 punktów z 74 możliwych.

Testy na prawo jazdy podzielone są na dwie części – podstawową, wspólnej dla wszystkich kategorii, oraz specjalistyczną.

Część podstawowa (20 pytań)

pytania jednokrotnego wyboru TAK/NIE
pytania ilustrowane są filmami lub zdjęciami z realnych sytuacji drogowych
20 sekund na zapoznanie się z treścią pytania
15 sekund na udzielenie odpowiedzi

Podział pytań:

10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (3 punkty)
6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (2 punkty)
4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa (1 punkt)

Część specjalistyczna (20 pytań)

pytania jednokrotnego wyboru A / B / C
pytania ilustrowane są w miarę potrzeb odpowiednimi zdjęciami lub grafikami
50 sekund na zapoznanie się z pytaniem i udzielenie odpowiedzi

Podział pytań:

6 pytań o wysokim znaczeniu dla ruchu drogowego (3 punkty)
4 pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (2 punkty)
2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (1 punkt)

Wskazówki na to jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy za pierwszym razem

 • Bądź spokojny, nie śpiesz się. Filmiki oglądaj do końca, często ostatnie klatki dopiero wskazują na prawidłową odpowiedź. Czas na przeczytanie pytań, również wykorzystuj do końca. Nie ma żadnych punktów dodatnich za czas.

 • Ucz się systematycznie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, nauka systematyczna jest o wiele lepsza, niżeli nawet ta najintensywniejsza, ale dopiero kilka dni przed samym egzaminem. Jeśli zapisałeś się już na kurs prawa jazdy, zacznij sobie rozwiązywać testy. Wiedza przyda Ci się również w trakcie jazdy.

 • Przeczytaj kodeks drogowy. To dokument, na podstawie którego powstały między innymi pytania, które będziesz rozwiązywał. Warto mieć go gdzieś w głowie, a może właśnie intuicja, dzięki niemu na egzaminie podpowie nam prawidłową odpowiedź.

 • Zaliczaj poszczególne działy. Taką możliwość oferuje nam np. zupełnie darmowy serwis Teoria.pl, w którym mamy możliwość zaliczenia poszczególnych działów, a i również możliwość poprawy pytania, na które udzieliliśmy niepoprawnej odpowiedzi.

Chcesz więcej porad? Nie myśl o tym, Jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy tylko zacznij działać!
Sprawdź nasz poradnik jak zdać prawo jazdy.

jak zdać prawo jazdy poradnik

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy

 • Zapisujesz się na egzamin.
 • Uczysz się do egzaminu.
 • Idziesz do ośrodka, bierzesz ze sobą dokument tożsamości.
 • Po wejściu do sali egzaminacyjnej, okazujesz dokument egzaminatorowi oraz podchodzisz do stanowiska, które Ci wyznaczono.
 • Słuchasz przemowy egzaminatora i w razie pytań, zadajesz je.
 • Przystępujesz do egzaminu             
 • Od razu komputer powiadomi Cię o rezultacie egzaminu

Mamy nadzieję, że nasz artykuł objaśnił Ci trochę cały proces egzaminu teoretycznego i wiesz już jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy… Jeśli Ci mało wskazówek, sprawdź nasz poradnik.

2 komentarze

 • mateusz

  16 marca 2022 - 19:31

  siemka możecie mi doradzić jakoś żebym się nie stresował przed egzaminem teorytycznym .bo cały czas się stresuję i mi nie wychodzi w ośrodku:[

 • Kacper

  17 kwietnia 2022 - 22:53

  Czy mogę na adres mejlowy dostać test na egzamin prawa jazdy?

Zostaw wiadomość