Jak zdać prawo jazdy bez stresu

Bycie kierowcą już od dawna nie jest luksusem, a w większości przypadków obowiązkiem, gdyż bez prawa jazdy po prostu trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Zanim jednak w ogóle wsiądzie się za kółko trzeba zaliczyć egzamin i dzisiaj podpowiemy, jak zdać prawo jazdy bez stresu.

Nie ma co ukrywać. Egzamin dla praktycznie każdego jest bardzo stresującym momentem nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze za kierownicą. Dzięki naszym poradom być może uda Wam się jednak chociaż trochę złagodzić te nerwy i dlatego już teraz zachęcamy do lektury.

Dokup godziny, jeśli nie czujesz się pewnie za kierownicą

Zaczniemy od tego, co najważniejsze, a więc od przygotowania. W świetle obecnych przepisów 30 godzin zajęć praktycznych ma wystarczyć do tego, aby stać się na tyle dobrym kierowcą, żeby bez problemu zdać egzamin. Teoria swoje, a rzeczywistość bardzo często brutalnie to weryfikuje. Wiele osób oblewa swoje pierwsze egzaminy przede wszystkim przez zwyczajny ludzki pośpiech.

Przechodzimy w trybie ekspresowym kurs, zapisujemy się na egzamin i o ile teorię zdajemy, tak z praktyką szybko ponosimy porażkę. Gdzie jest problem? Teoretycznie szkoły powinny przeprowadzić egzamin wewnętrzny. Jego zdanie kończy się wystawieniem pozytywnej opinii, dzięki której można zapisać się na egzamin państwowy. Firmy tego typu starają się po prostu nie utrudniać życia swoim kursantom i nierzadko wystawiają pozytywne oceny trochę na wyrost. W dobrej szkole instruktor na pewno na koniec powie, że jego zdaniem warto jeszcze trochę poćwiczyć, zanim pójdzie się na egzamin.

Spokojne do celu

Gorąco zachęcamy do tego każdego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to generuje dodatkowe koszty, ale jeśli nie zdacie, tracicie podwójnie. Po pierwsze niepotrzebnie wydacie pieniądze na egzamin, który swoje kosztuje. Po drugie i tak dojdziecie pewnie wtedy do wniosku, że trzeba wykupić dodatkowe godziny w szkole. Już straciliście pieniądze, ale po trzecie stracicie jeszcze w wielu przypadkach pozytywne myślenie. Nie ukrywajmy, porażka zawsze demotywuje i nie każdy potrafi w takiej chwili powiedzieć sobie: „następnym razem będzie lepiej”.

Jeśli instruktor daje Wam do zrozumienia, że 30 standardowych godzin to za mało, posłuchajcie go. Szkołom wbrew pozorom zależy na wysokiej zdawalności kursantów, gdyż dzięki temu budują swój prestiż. Taka sugestia nie jest więc próbą wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy. Po drugie weźcie sobie dodatkowe godziny wtedy, gdy po prostu sami czujecie się jeszcze niepewnie za kierownicą.

Sprawdź też: Nie mogę zdać prawa jazdy

jak zdać prawo jazdy poradnik

Zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem

Jedyny taki autorski poradnik w Polsce. Egzamin na prawo jazdy, może okazać się dla Ciebie zupełnie bezstresowym oraz udanym celem w życiu. Skorzystaj z naszej promocji i zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem.

Jak zdać prawo jazdy bez stresu? Ucz się z różnymi instruktorami

jak zdać prawo jazdy bez stresu obrazek 5

W wielu szkołach nauki jazdy zajęcia praktyczne kursanta prowadzi niestety jeden instruktor. Nie jest to dobre rozwiązanie z dwóch powodów:

  • kursant przyzwyczaja się do instruktora i nie czuje stresu w jego obecności,
  • jeden instruktor może nie wyłapać wszystkich błędów kursanta (kiedy zajęcia poprowadzi druga osoba, na pewno będzie ona miała inny pogląd na styl jazdy kursanta).

Jeśli więc Twoja szkoła raczej przydziela jednego instruktora, poproś sam o to, aby chociaż 2-3 godziny pojeździć z inną osobą. Nauczysz się dzięki temu walczyć ze stresem, a i być może osoba ta wyłapie jakieś istotne błędy, o których wcześniej nie wiedziałeś

Instruktor może być z Tobą na egzaminie

Zmiana przepisów związanych z przeprowadzaniem egzaminów zapewnia kursantom pewną opcję, dzięki której można poczuć się pewniej za kierownicą. Jeśli zżyłeś się ze swoim instruktorem i traktujesz go jak swojego dobrego przyjaciela, może on Ci towarzyszyć na egzaminie. Osoba taka musi siedzieć na tylnym fotelu pojazdu egzaminacyjnego. Ma ona również absolutny zakaz odzywania się. Jeśli jednak czujesz się przy tej osobie pewniej, masz w takim razie pomysł na to, jak zdać prawo jazdy bez stresu.

Gdybyś chciał skorzystać z tej opcji pamiętaj o tym, aby odpowiednio wcześniej poinformować o takiej decyzji swoją szkołę. Naturalnie jest to usługa dodatkowo płatna, zwykle kosztująca około 50 zł. Osobom decydującym się na coś takiego polecamy jeszcze jedną opcję. Jeśli egzamin nie jest skoro świt, wykupcie sobie godzinę czy dwie jazd tak, aby zakończyć je na terenie ośrodka egzaminacyjnego. Potrenujecie ze swoim instruktorem, rozładujecie swój stres, a później wspólnie pójdziecie na egzamin.

Jak zdać prawo jazdy bez stresu? Możesz być egzaminowany w aucie, w którym się uczyłeś

 

Z naszego doświadczenia wiemy, że wielu kandydatów na kierowców obawia się stanu technicznego auta egzaminacyjnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o zużycie sprzęgła. Dla doświadczonego kierowcy różnice w „braniu sprzęgła” nie sprawiają żadnych problemów i szybko się do nich adaptują. Osoby niedoświadczone mogą z tego powodu się stresować i jeśli jesteś w tej grupie, zawsze możesz zdawać na samochodzie, którym uczyłeś się jeździć.

To kolejna dodatkowo płatna usługa, z której chęć skorzystania musisz zgłosić w swojej szkole. Auto zostanie oczywiście podstawione do ośrodka, w którym zdajesz swój egzamin.

Nie siedź za długo w poczekalni

Chcesz wiedzieć, jak zdać prawo jazdy bez stresu? Jeśli masz już wyznaczoną godzinę jazd, naprawdę nie stawiaj się na miejscu długo przed czasem. Nie musisz się obawiać, egzamin musi odbyć się o wcześniej ustalonej porze, a więc możesz pojawić się na ostatnią chwilę. W poczekalni na terenie ośrodka panuje niestety najczęściej nerwowa atmosfera. Dłuższe przebywanie w tym miejscu i wysłuchiwanie historii o niepowodzeniach, czy o złośliwości egzaminatorów może zestresować mocno każdego.

Co więcej, jeśli tylko macie taką możliwość, wybierzecie się na egzamin z kimś znajomym czy z osobą z rodziny. W oczekiwaniu na swoją kolej stańcie sobie gdzieś z boku i po prostu porozmawiajcie, unikając tematów dotyczących samego egzaminu.

Koniecznie dobrze wypocznij

Stres zbiera swoje największe żniwo wtedy, gdy człowiek jest fizycznie i psychicznie zmęczony. W takim razie, jak zdać prawo jazdy bez stresu? Na dzień przed egzaminem wybierz się ze znajomymi na miasto, zabierz dziewczynę do kina czy zajmij się swoim hobby. Rób wszystko, co można żeby odsunąć swoje myśli od egzaminu.

Pamiętaj także o tym, aby naprawdę solidnie się wyspać. Nie siedź do późna przed komputerem i nie czytaj o sukcesach lub niepowodzeniach na egzaminie innych. Po prostu połóż się wcześniej i wypocznij.

Wybierz odpowiednią dla siebie porę

Aby ograniczyć znacząco stres, polecamy każdemu dopasować porę egzaminu idealnie do własnych potrzeb. O co chodzi? Każdy z nas jest nieco inny i najlepiej funkcjonuje tylko w określonych porach. Jeśli więc lepiej czujesz się popołudniami, wyznacz sobie taką właśnie godzinę na egzamin. Czasem będzie to wymagało zdecydowania się na odleglejszy termin, ale naprawdę warto.

Jak zdać prawo jazdy bez stresu, gdy wiemy, że ten będzie naprawdę ogromny? W takim przypadku polecamy każdemu wyznaczenie sobie porannej godziny. Jeśli będzie to zbyt późno, człowiek przez pół dnia tylko się stresuje i myśli o egzaminie, w oczekiwaniu na nadejście wyznaczonej godziny. Lepiej więc po prostu mieć to z głowy już rano, a więc wstać z łóżka, naszykować się i od razu do ośrodka egzaminacyjnego.

W dużych miastach godziny pomiędzy 8 rano i 12 w południe są również dobre z racji mniejszego natężenia ruchu. Po prostu łatwiej będzie zaliczyć egzamin.

Egzaminator to po prostu pasażer – naucz się takiego myślenia

Chyba nie ma takiego człowieka, którego nie stresowałoby wieczne podglądanie jego ruchów i jednoczesne ich ocenianie. Tak właśnie jest na egzaminie na prawo jazdy. Niby to tylko 30 do 45 minut, ale jednak czas ten potrafi się niesamowicie dłużyć.

Jaka jest rada? Choć łatwo się mówi, spróbuj nauczyć się myślenia, że egzaminator to tylko pasażer, którego musisz bezpiecznie dowieźć do celu. Kiedy wsiądziesz już za kierownicę, skup się na swoim zadaniu i na poleceniach wydawanych przez tego „pasażera”. Najlepiej w tym czasie w ogóle na niego nie spoglądaj. Mimika ludzkiej twarzy potrafi być mylna i nierzadko zachowanie egzaminatora zupełnie niesłusznie daje do myślenia, że coś jest nie tak.

Jak zdać prawo jazdy bez stresu 1

Nie udało się zdać egzaminu? To nie koniec świata!

Jeśli chcecie poznać więcej sposób na to, jak zdać egzamin prawa jazdy bez stresu, skorzystajcie z naszej pomocy. Oferujemy rozbudowany poradnik, po którego przeczytaniu będziecie mogli naprawdę efektywnie przygotować się do przyszłego egzaminu. Zapraszamy!

Zostaw wiadomość