Samochód już dawno przestał być luksusem, a stał się tak naprawdę obowiązkowym elementem naszego życia. Dojeżdżamy nim do pracy, wozimy dzieci do szkoły, jeździmy na zakupy, załatwiamy różne sprawy i wyjeżdżamy na wakacje. Jednak o ile auto można kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze, tak do jego prowadzenia potrzebne będą odpowiednie uprawnienia. Aby je zdobyć trzeba najpierw przejść długi kurs, a następnie zaliczyć państwowy egzamin na prawo jazdy. To właśnie ten ostatni element jest najbardziej stresujący i problematyczny dla kandydatów na kierowców. Co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na „zdanie prawka” za pierwszym razem? W tym wpisie przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych porad na to jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem – poznaj je już dziś!
Sprawdź nasz poradnik, który pomógł już wielu osobom zdać prawo jazdy kategorii B. Znajdziesz w nim praktyczne porady oraz wskazówki.
Jeśli jesteś już po kursie na prawo jazdy i zapisujesz się na egzamin, najpierw zostaniesz skierowany na jego teoretyczną część. Dopiero jej zaliczenie daje Ci prawo do odbycia części praktycznej, czyli jazdy samochodem zarówno po placu manewrowym, jak i przede wszystkim w ruchu miejskim.
Egzamin taki ma formę testu i odbywa się na terenie wybranej przez Ciebie siedziby WORD-u, czyli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Przychodząc na wyznaczoną godzinę, wejdziesz do sali wraz z grupą innych kandydatów. Każda osoba dostanie miejsce przy komputerze ze specjalnym panelem, na którym będziesz wybierał odpowiedzi do poszczególnych pytań. Choć egzamin ten może wzbudzać emocje, tak z pewnością jest mniej stresujący, niż jego praktyczna część.
Musisz po prostu na poważnie podejść do przygotowania się do niego. W szkole nauki jazdy z pewnością zapoznasz się z obszerną bazą pytań. Przestudiuj sobie je, zaznajom się dokładnie z przepisami ruchu drogowego, naucz znaków i zwróć uwagę na pierwszą pomoc, gdyż z nią także związane są pytania.
Sprawdź też: Jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Teraz przechodzimy do tego, co jest najbardziej stresujące dla kandydatów na prawo jazdy – praktyczny egzamin państwowy. Pamiętaj, że jest on podzielony na kilka części:
Niewątpliwie dla kandydatów na kierowców zdecydowanie najtrudniejsza jest praktyczna część egzaminu. To ona generuje ogromny stres który…niestety przeszkadza w jego pomyślnym przejściu. Choć zabrzmi to prozaicznie, najlepszą radą na to, aby zdać za pierwszym razem, jest po prostu pozytywne nastawienie. Łatwo powiedzieć, ale ciężko zrobić i doskonale zdajemy sobie z tego sprawę.
Pamiętaj, aby na dzień przed egzaminem, postarać się o nim nie myśleć. Wolny czas poświęć na to co, ludzi. Zaczerpnij rozrywki, dobrze zjedz, a na koniec postaraj się iść wcześniej spać. Będąc dobrze wyspanym, walka ze stresem stanie się łatwiejsza.
Osoby, którym udało się zaliczyć egzamin praktyczny, niejednokrotnie podkreślają, że stres ma ogromny wpływ na jego wynik. Wiedza o przepisach ruchu drogowego jest ważna, ale nerwy potrafią człowieka sparaliżować, prowadząc do nerwowego zachowania, które z pewnością będzie źle ocenione przez egzaminatora.
Sprawdź też: Jak zdać prawo jazdy bez stresu?
Najlepiej, jeśli uda Ci się dostać w miarę wczesną godzinę egzaminu, dzięki czemu nie będziesz musiał cały dzień o nim myśleć. Jednak niezależnie od tego, zdecydowanie wyjdź nieco wcześniej z domu. Nie chcesz przecież dokładać sobie dodatkowe stresu związanego z obawą, że się spóźnisz, prawda? Naturalnie bez przesady. Nie przychodź na egzamin za wcześnie, gdyż czekając na niego na miejscu, będziesz się tylko niepotrzebnie nakręcał. Spotkasz tam też innych czekających, z którymi rozmowa może Cię jeszcze bardziej zdemotywować.
Gdy wsiądziesz już do auta, postaraj się uspokoić – możesz nawet wziąć kilka głębokich oddechów. Od tej pory skup się tylko na dwóch rzeczach, poleceniach egzaminatora oraz drodze. Pamiętaj, aby unikać pośpiechu i wykonywania nerwowych ruchów. Płynna jazda zawsze jest najlepiej punktowana i nawet jeśli zdarzą Ci się drobne błędy, jest duża szansa, że egzaminator je zignoruje.
Nie zapominaj także o tym, aby regularnie kontrolować sytuację w lusterkach. Zwracaj uwagę na to, co dzieje się dookoła Ciebie i reaguj na wszelkie zagrożenia.
Do tej pory skupialiśmy się na ogólnikach, a więc czas teraz na trochę więcej konkretów. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, do których stosując się, zwiększysz swoje szanse na pozytywne zakończenie egzaminu i to za pierwszym razem!
Musisz mieć świadomość tego, że jesteś na państwowym egzaminie, a nie luźnym spotkaniu ze znajomymi. Z tego powodu odnoś się kulturalnie do egzaminatora i zachowaj podstawowe zasady kultury na drodze. Powinieneś również schludnie się ubrać, a do tego koniecznie wypluj gumę przed wejściem do auta, jeśli lubisz ją żuć. Oczywiście zadbaj o to, aby ubiór był na tyle luźny, aby w żaden sposób nie krępował Twoich ruchów.
Pamiętaj, że w czasie egzaminu państwowego nie możesz zachowywać się tak, jak podczas jazd z instruktorem. Tu nie ma miejsca na luźne pogawędki. Przede wszystkim słuchaj poleceń egzaminatora i, jeśli czegoś nie rozumiesz, koniecznie pytaj! Nie próbuj się domyślać, czego oczekuje od Ciebie egzaminujący, gdyż może to skończyć się oblaniem egzaminu.
Gdy zdajesz egzamin w dużym mieście, zdecydowanie powinieneś unikać porannego oraz popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Najlepszy czas do jego odbycia jest zazwyczaj pomiędzy godziną 9, a 14. Gdy masz taką możliwość, umów się w tym terminie. Pamiętaj, że im wcześniej, tym lepiej. Gdy godzina będzie późna, Twoje myśli przez długi czas będą krążyć wokół egzaminu, co utrudni Ci skupienie i pozbycie się stresu.
Wiemy, że z własnymi reakcjami trudno walczyć, ale postaraj się utrzymywać spokój podczas egzaminu. Wykonałeś źle polecenie egzaminatora albo po prostu popełniłeś jakiś błąd? Spokojnie, jedno przewinienie, jeśli nie jest poważne, nie przekreśla Twojej szansy na zdanie prawa jazdy. Nie panikuj i skup się na kolejnych zadaniach oraz na tym, aby nie popełnić ponownie tej samej pomyłki.
Oczywiście nie ma złotego środka na stres, gdyż jest to naturalna reakcja organizmu na niecodzienne dla nas sytuacje życiowe. Jednak możesz go w pewnym stopniu ograniczyć. Przede wszystkim staraj się unikać rozmów o egzaminie, a szczególnie z osobami, które również szykują się do niego. Takie pogawędki często wypełnione są różnymi nieprzyjemnymi, zasłyszanymi gdzieś historiami, które nie nastrajają pozytywnie. Oprócz tego dobrze się wyśpij, zjedz solidne śniadanie i koniecznie dużo pij.
Pamiętaj, że kurs w szkole jazdy to tylko 30 godzin za kierownicą, z których sporą część poświęcisz na placyk oraz parkowanie gdzieś po osiedlach. Czas faktycznej jazdy w ruchu miejskim niestety jest stosunkowo niewielki. Jeśli jest to dla Ciebie za mało, nie wstydź się tego! Nie każdy jest urodzonym rajdowcem i wiele osób po prostu potrzebuje czasu, aby poczuć się pewniej za kierownicą. Gdy nie czujesz się przygotowany do egzaminu, nie przystępuj do niego na siłę – wykup dodatkowe jazdy w szkole. Choć to wydatek, zaoszczędzi Ci stresu i być może niepotrzebnego, wielokrotnego powtarzania podejść na prawo jazdy.
Znasz jakiś plac, opuszczony parking czy inne miejsca, które nie są na drodze publicznej i nie pojawiają się tam ludzie? Tam także możesz poćwiczyć. Poproś kierowcę z rodziny albo znajomego, aby własnym samochodem zabrali Cię w takie miejsce. Porozstawiaj sobie pachołki zrobione np. z pudełek i poćwicz manewry parkingowe.
Przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium podstawowych porad, dzięki którym zdawanie egzaminu na prawo jazdy powinno być chociaż trochę mniej stresujące. Potrzebujesz ich więcej? Mnóstwo cennych informacji na ten temat znajdziesz w internecie. Możesz np. zajrzeć na naszą stronę jak zdać prawo jazdy i skorzystać z dostępnego tam poradnika. Przygotowany przez specjalistów doskonale przygotuje Cię do tego trudnego dnia. Pamiętaj, że wiedza i umiejętności są tutaj bardzo ważne, ale równie istotne jest przygotowanie mentalne!