Prawo jazdy nie jest w dzisiejszych czasach luksusowym dokumentem, do którego dostęp mają tylko nieliczni. Stało się powszechnym obowiązkiem, który ułatwia życie, a niektórych przypadkach pozwala podjąć pracę zarobkową, jeśli posiadamy uprawnienia np. na tramwaj, autobus czy samochód ciężarowy. Kategorii prawa jazdy jest bardzo dużo, choć oczywiście najpopularniejsza z nich to kategoria B, która upoważnia do poruszania się samochodem osobowym (do 3,5 tony).
Prawo jazdy wymagania
Prawo jazdy niezależnie od kategorii może utrzymać osoba, które spełni podstawowe wymagania, np. osiągnie wiek dla danej kategorii, uzyska orzeczenie lekarskie o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu, a także orzeczenie psychologiczne. Następnie należy odbyć szkolenie w szkole jazdy (do części teoretycznej można przygotowywać się w domu), a później zdać egzamin zarówno z części teoretycznej, jak praktycznej.
Kategorie prawa jazdy w Polsce
Wszystkie kategorie oznaczone literką A (A, A1, A2 czy AM) dotyczą uprawnień do kierowania motocyklem bądź motorowerem (AM), a różnią się od siebie przede wszystkim pojemnością skokową silnika (np. 125cm3), a także mocą (np. 15 kW) i ograniczeniem wiekowym. Żeby uzyskać uprawnienia do kierowania motocyklem (kat. A), należy mieć 24 lata, albo minimum 20, jeśli od 2 lat posiadamy prawo jazdy kategorii A2.
Kategoria C prawa jazdy umożliwia prowadzenie samochodu o dopuszczalnej masie, która przekracza 3,5 tony (za wyjątkiem autobusu, który wymaga prawa jazdy kategorii D). Z kolei C+E pozwala dodatkowo kierować pojazdem z przyczepą.
C1 uprawnia do poruszania się samochodem o masie, która przekracza 3,5 tony, ale nie przekracza 7,5 tony, a także pojazdem wolnobieżnym lub ciągnikiem rolniczym.
Jak zdać prawo jazdy
Jedyny taki autorski poradnik w Polsce. Egzamin na prawo jazdy, może okazać się dla Ciebie zupełnie bezstresowym oraz udanym celem w życiu. Skorzystaj z naszej promocji i zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem.