Eco driving – co to jest?

Pojęcie eko-jazdy (z ang. eco-driving) pochodzi z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii. Chociaż pojęcie kojarzy nam się przede wszystkim z ochroną środowiska, tak naprawdę chodzi o ekonomiczną jazdę. Polacy są znani z szybkiego rozpoczynania jazdy i hamowania na ostatnią chwilę. Nowe zasady, propagujące eko-jazdę, kategorycznie zabraniają takiego zachowania na drodze. Ogólną zasadą eco driving, jest osiągnięcie dozwolonej prędkości, przy wbiciu możliwie najwyższego biegu.

Czym charakteryzuje się eco driving?

  • Wyczucie chodzi o to, by kontrolować sytuację na drodze nawet z kilkuset metrów przed samochodem. Taka jazda świadczy także o pewnego rodzaju kulturze zachowania.
  • Spokój  chociaż eko-jazda z pewnością jest spokojniejsza od tej tradycyjnej, nie musi być wcale nudna i pozbawiona elementu poczucia prędkości.
  • Systematyczny przegląd pojazdu – stare części, wyeksploatowane amortyzatory, starte tłumiki, pęknięte sprężyny, czy choćby niedopompowane koło narażają na wypadki i zwiększają zużycie paliwa do 10%. W ekonomicznym prowadzeniu auta, niezwykle ważna jest dbałość o jego części.
  • Hamowanie silnikiem to umiejętna redukcja biegów podczas zmniejszania prędkości i wciskanie sprzęgła zaraz przed zatrzymaniem auta. Mówi się także o korzyściach z jazdy na tzw. luzie.
  • Auto na dłuższe dystanse w przypadku codziennej jazdy do pracy, lepiej zdecydować się na komunikację miejską lub rower. To pozwoli zaoszczędzić pieniądze oraz eksploatację samochodu.

Temat wart zainteresowania –  na nowych testach na prawo jazdy, może paść pytanie odnośnie eco-driving’u. Choćby dlatego warto wiedzieć, na czym ono polega.

Sprawdź też: Ile kosztuje prawo jazdy?

jak zdać prawo jazdy poradnik

Zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem

Jedyny taki autorski poradnik w Polsce. Egzamin na prawo jazdy, może okazać się dla Ciebie zupełnie bezstresowym oraz udanym celem w życiu. Skorzystaj z naszej promocji i zdaj swoje prawo jazdy za pierwszym razem.

Zostaw wiadomość