Umowa kupna sprzedaży samochodu uszkodzonego WZÓR

Jak powinna wyglądać prawidłowa umowa kupna sprzedaży samochodu uszkodzonego? Choć zakup uszkodzonego samochodu może wydać się ryzykownym przedsięwzięciem, to grono osób, wybiera taką opcję. Ryzyko wydaje się opłacalne, bowiem koszt zakupu uszkodzonego auta plus jego naprawa to i tak znacznie niższy wydatek niż zakup tzw. igły.

Wstęp

Sprawdź, co warto wiedzieć, kupując samochód po kolizji. Dowiedz się, jak sprawdzić historię pojazdu oraz jakich formalności dopełnić, aby samochód mógł zostać dopuszczony do ruchu. A poniżej pobierzesz gotowy do wypełnienia wzór umowy kupna sprzedaży samochodu uszkodzonego:

umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-uszkodzonego-wzor-pdf-doc

Umowa kupna sprzedaży samochodu uszkodzonego wzór

Sprzedaż samochodu uszkodzonego, o czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że właściciel auta posiada swobodę w zakresie decyzji, czy chce naprawić, sprzedać, czy też zezłomować uszkodzone auto.

Jednakże decydując się na sprzedaż samochodu z uszkodzonym silnikiem, czy po kolizji sprzedający musi pamiętać o obowiązku rzetelnej informacji – ukrycie wady przed nabywcą może doprowadzić do sporu sądowego.

Wystawiając uszkodzony samochód na sprzedaż, jego właściciel powinien przygotować dokładny opis pojazdu, z wyszczególnieniem uszkodzeń oraz części, które wymagają wymiany oraz ewentualnym kosztem przywrócenia pojazdu do stanu użytkowania.

Sprzedawca powinien również podać informacje, czy auto jest dopuszczone do ruchu. Stan pojazdu powinien zostać ujawniony potencjalnym nabywcom na zdjęciach.

Ważną informacją dla potencjalnego nabywcy będzie również okoliczność, czy auto jest dopuszczone do ruchu, a jeśli nie to, z jakich przyczyn doszło do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Kolejnym obowiązkiem sprzedawcy jest udostępnienie samochodu do oględzin. Potencjalny nabywca powinien mieć możliwość swobodnego obejrzenia auta, a nawet poddanie stanu samochodu ocenie fachowca w wybranej stacji diagnostycznej, zakładzie mechanicznym lub w serwisie marki.

Umowa kupna sprzedaży samochodu uszkodzonego może zostać, a nawet powinna poprzedzona sprawdzeniem historii pojazdu w dostępnych bazach. Dlatego na życzenie klienta właściciel samochodu powinien podać numer VIN, co pozwoli nabywcy sprawdzić, czy auto nie figuruje w np. w bazie Decoder VIN lub w innych jawnych rejestrach.

Kupno samochodu z uszkodzonym silnikiem, a obowiązki nabywcy?

Decydując się na kupno uszkodzonego samochodu, nabywca powinien zadbać o dopełnienie wszelkich formalności urzędowych.

Wyjaśnić należy, że to, co przede wszystkim leży po stronie nabywcy uszkodzonego auta to:

  • rejestracja
  • zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)
  • ubezpieczenie.

W każdym przypadku (podczas kontaktu z urzędnikami), nabywca posługiwać będzie się umową kupna- sprzedaży. Priorytetem powinno więc być zadbanie, aby umowa kupna sprzedaży uszkodzonego samochodu została rzetelnie przygotowana.

To na co należy zwrócić uwagę, to cena uszkodzonego samochodu. Powszechnie wiadomo, że dla obniżenia podatku nabywcy często starają się zaniżyć wartość używanych samochodów.

Podobne praktyki stosuje się gdy auto jest uszkodzone. Jednak kiedy cena samochodu znacznie odbiega od cen aut podobnego typu obecnie oferowanych na rynku, sprawa może wzbudzić zainteresowanie pracowników fiskusa.

Niemniej nie należy bać się ewentualnego postępowania, ponieważ w razie jego wszczęcia nabywca może bronić swoich racji, przekładając w Urzędzie Skarbowym zdjęcia zniszczeń/uszkodzeń pojazdu oraz kalkulację jego naprawy.

Dodam, że w najgorszym przypadku, fiskus może inaczej obliczyć wysokość podatku, czyli od wartości pojazdu przyjętej po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego.

Kolejnym ważnym zadaniem nabywcy uszkodzonego samochodu jest jego rejestracja. Ta powinna mieć miejsce w terminie 30 dni od daty zakupu pojazdu. Zaniechanie obowiązku rejestracji obwarowane jest karą finansową od 200 zł do 1 000 zł.

W razie problemów z odbiorem technicznym samochodu nowy właściciel może wystąpić o czasową rejestrację pojazdu i wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych.

Wyjaśnię, że do rejestracji uszkodzonego samochodu nie jest potrzebne potwierdzenie przeglądu auta (o ile dowód rejestracyjny nie został zatrzymany). W urzędzie przedstawić jednak należy polisę OC.

Z zawarciem umowy ubezpieczenia nie powinno być problemu, ponieważ każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny w naszym kraju musi posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Umowa sprzedaży samochodu uszkodzonego na firmę

Z zakupu uszkodzonego samochodu skorzystać mogą również przedsiębiorcy. W tym przypadku jednak właściciel firmy musi mieć świadomość, że aby zakupiony pojazd mógł zostać dopisany do środków trwałych, wcześniej należy go naprawić.

Dopiero po usunięciu usterek do wartości samochodu dolicza się wydatki związane z jego naprawą (koszt zakupu części oraz robocizna).

Do dowodów księgowych firmy wciąga się wówczas zarówno umowę kupna sprzedaży samochodu, jak i rachunki związane z jego naprawą.

Dlatego dodam, że skoro przedsiębiorcy narażenia są na kontrolę skarbową bardziej niż osoby fizyczne, to powinni oni w szczególności zadbać o dopełnienie wszelkich formalności związanych z przeniesieniem prawa własności wybranego pojazdu.

Pomocnym może okazać się umowa sprzedaży uszkodzonego samochodu pdf. Jest to dokument, który zawiera wszelkie niezbędne elementy i który wystarczy wypełnić danymi stron i informacjami o pojeździe.

Podsumowanie

Używany samochód, który jest w świetnym stanie technicznym jak i wizualnym nie jest zbyt ciekawą ofertą dla osób chcących zaoszczędzić na kupnie takiego auta.

Znając się na mechanice i umiejąc samodzielnie przeprowadzić naprawę samochodu, mechanicy najczęściej decydują się właśnie na zakup samochodu uszkodzonego, gdyż jego cena (w porównaniu do auta w bardzo dobrym stanie) jest naprawdę atrakcyjna.

Kupując uszkodzony pojazd i następnie naprawiając go we własnym zakresie można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych – w zależności oczywiście od stopnia uszkodzenia.

Sprzedaż uszkodzonego auta wymaga jednak zachowania szczególnej ostrożności, a także zastosowania specjalnej umowy sprzedaży, która jasno określi stan techniczny pojazdu.

Zakup pojazdu niesprawnego technicznie jak widzisz, wymaga trochę zachodu, jednak potencjalne korzyści płynące z takiego przedsięwzięcia mogą sowicie wynagrodzić wszelkie trudy!

Samochód uszkodzony (jeśli jego cena jest adekwatna) – bardzo szybko znajdzie nabywcę!

Opracowano na podstawie artykułu: Umowa kupna-sprzedaży samochodu uszkodzonego

Podobne:

Zostaw wiadomość